Laboratuvar Otomasyonu

HBYS’e ile tam entegre olarak çalışan MedData Laboratuar entegrasyonu Hastanelerde Laboratuar işlemlerini en aza indirerek doğru ve hızlı bir çalışma ile işlemleri gerçekleştirilmesidir.

Hasta dosyası:
Hastanın kimlik bilgilerini aldığınızda sistem size otomatik olarak sıradaki dosya numarasını verecektir. Hastanın referans bilgileri, indirim kartı vs. e-mail bilgilerini sisteme kaydedebilirsiniz.

İstek ve laboratuar onayı:
Doktorun Hastaları için istekleri HASTA KABUL ve/veya HASTA YATIŞ bölümlerinden yapıldıktan sonra hastanın örnekleri laboratuara ulaşır. Kimlik bilgileri ve hastalardan istenen tetkikler Laboratuar Modülüne yüklenir. Her istek onaylanır ve hastadan alınan her bir örnek tüpünün üzerine bir barkot etiketi yapıştırılır. Bu barkot etiketi yalnızca o örneği ifade eder. Bu örneklerin her birine, hastanın her örneğini ifade eden 123456 numaralı barkot etiketi yapıştırılır. Bu etiketler MedData Laboratuar Modülünden Onaylandığında, Otomatik olarak On-line cihaz sistemine geçer, İlgili Tetkikler ilgili cihaz modüllerine Otomatik olarak aktarılır.Onaylanan testlerde beklenen değer aralıkları hastanın yaşı ve cinsiyetine göre yüklenir. (bebekler için gün ve saat ayrımı yapılabilmektedir) Yapılan her test için gerekirse açıklama yazılabilir. Raporlama bölümünde kültür ve benzer testler için serbest yazı yazılabilir. Word’teki gibi bold, italik seçenekleri ile raporun görünümü değiştirilebilir. İstenirse şablonlar oluşturulabililir ve Antibiyogramlar bir Mouse tıklaması ile rahatlıkla aktarılabilir. Parametrik yapısı ile istediğiniz dizaynda rapor çıktısı alınabilmektedir. Hasta kimlik bilgileri otomatik olarak alınarak yapılması gereken tek şey sonuç girmek olacaktır.

Beklenen değer aralıkları:
Beklenen değer aralıkları laboratuar süpervizörü tarafından hızlıca girilebilmektedir.

Grup testleri:
Hemogram, TİT gibi grup testleri rahatlıkla tanımlanabilmektedir. Bu tanımlama size hız kazandıracaktır. Sanal gruplar: Check-up gibi sanal grup tanımlamaları size hem hız kazandıracak hem de bunun yanında doğru istatistiksel veri sağlayacaktır.

Grup şablonları:
Antibiyogram, TİT vb. gruplar için şablonlar hazırlanabilmektedir.

Malzeme-İlaç Sarfiyatı:
Malzeme aktarımı ile laboratuara gelen malzemelerin (KİT vb.) çıkışı yapılarak stok düzenlemeleri yapılmaktadır.

Tetkik Takip Formu:
Laboratuar istatistik bölümünden tarihlere göre kolayca istatistiksel veri alabilir, bu istatistikleri grafik olarak ta görebilirsiniz.

Tek yönlü cihaz modülleri:
Laboratuar tarafından onaylanmış ve barkodlanmış örnekler el ile çalışıldıktan sonra cihazdan sonuçlar otomatik olarak MedData Cihaz Modülüne aktarılır. MedData Cihaz Modülüne gelen sonuçlar Kontrol ve Hastane Sistemine aktarımı için hazır duruma geçer.

Çift yönlü cihaz modülleri:
Laboratuar tarafından onaylanmış ve barkodlanmış örneklerin ait olduğu hastanın bilgileri, laboratuar cihazındaki sisteme göre cihaz sorumlusu tarafından laboratuar cihazı üzerinden istem yapılarak veya cihaz modülünden ?Cihaza Gönder? komutu ile örnekler laboratuar cihazına aktarılmış olur. Böylece istek ve hasta bilgileri, Otomatik olarak ve hatasız olarak Laboratuar cihazında çalışmaya hazır durum gelir. Laboratuar Cihazında belirtilen Segment ve Tepsilere yerleştirilen örnekler sonuçları çıktıktan sonra cihaz sistemine bağlı olarak cihaz üzerinden gönderilir veya otomatik olarak MedData Cihaz Modülüne gönderildikten sonra kontrol ve hastane sistemine aktarımı için hazır duruma geçer.

Kontrol ve hastane sistemine aktarım:
MedData Cihaz Modüllerine gelen hasta örnek sonuçları Laboratuar yetkilisi tarafından incelendikten sonra yetkisi olan personel tarafından sonuçlar kontrol edilir ve laboratuar yetkilisi tarafından uygun görülen sonuçlar MedData Laboratuar Modülünden ?On-line Laboratuar Cihazı? ekranından MedData Hastane Sistemine aktarılır. Aynı anda Tüm Hastane Otomasyonundan hasta sonuçları ilgili birimlerden görülebilmektedir ve raporlanabilmektedir. Sonuçlarda Normal değerlerin, altındaki değerler ?LOW? ve üzerindeki değerler ?HIGH? olarak belirtilir. Ayrıca HEPATIT testlerinde low ve high değerleri dışında ?positive? ve ?negative? tanımlamaları da bulunmaktadır.

Arama Bölümü:
Arama bölümünden tüm hastaların test sonuçlarına ulaşabilirsiniz. Arama modu size parametrik bir yapı sunmaktadır.

E-Laboratuar
E-Laboratuar Sistemi laboratuar bölümü bulunmayan Aile Hekimliği ve Sağlık Ocağı gibi birimlerin merkezi bir laboratuardan hastalarına tetkik ve sonuçlarının takibini internet üzerinden yapmalarına imkan sağlayan sistemdir. E-Laboratuar sayesinde oluşan iş yükünü en aza indirger. E-Laboratuar’da sağlanan veri akışı sayesinde (bu özelliğe sahip cihazlar gerekmektedir) cihazların entegrasyon halinde bulunarak numune alımından sonuçların yayınlanmasına kadar bütün aşamalarda aktif role sahiptir. İş listesi oluşturma ve Acil durum kontrolü gibi özellikleri ile işleyişi optimize eder. Geniş yelpazede raporlama ve istatistik verilere sahiptir. Kolay arayüzü sayesinde kullanıcıya pratik ve rahat kullanım imkanı sunar.

 
Merkez: Mustafa Kemal Mahallesi 2129.sk No:6 Çankaya/ANKARA
Tel: 0312 473 90 80
Çağrı Merkezi: 444 1 201
Faks: 0312 473 90 81
                Ar-Ge: Bilkent Üniversitesi Cyberplaza B Blok
Zemin Kat No:BZ-02 Bilkent/ANKARA
Tel: 0312 265 01 81
Faks: 0312 265 01 61
            MedData Bilişim İletişim Sistemleri
Proje Danışmanlık Medikal
Tic. ve San. Ltd. Şti.